Řada mých kamarádů se mě už několik měsíců ptá, kdy se konečně pustím do "řidičáku" na letadlo. Soudí tak asi zřejmě podle mojí aktivity na blogu a zejména na FB. Pravdou je že létání obecně je mým velkým koníčkem a cokoliv se okolo letadel točí mě fascinuje! Jde však především o dopravní letadla. Vojenská technika je sice zajímavá, ale nezanechává ve mě takové pocity, jako když stojím na vyhlídkové plošině letiště Praha a sleduji přes silné plexisklo pohyb letadel a syčivý zvuk jejich motorů ve volnoběhu. Každý kdo někdy letěl si jistě vzpomene na první zážitky, kdy připoutaní sedíte v sedadle cestujícího, rolujete na vzletovou dráhu, zastavíte a pak se s burácejícími motory na křídle prudce rozjedete. Což vás vtlačí do sedačky tak, jako kdyby jste seděli v závodním speciálu WRC a ne-li víc. Pneumatiky svištící po dráze duní, až se najednou nakloníte do prudkého stoupání a všechen hluk(až na motory) a drcání utichne. Ten pocit ve vzduchu je zkrátka nepopsatelný, každý si to musí prožít sám! Jako příklad mi snad může sloužit náš poslední výlet do Švédska, kdy jsem stál před rozhodnutím - zaletět si s přítelkyní do Stockholmu, nebo strávit několik hodin v jednom z leteckých simulátorů ČSA. Vyhrál reálný let s reálným zážitkem, i když do kokpitu mě nepustili :-).
Co to ale dnes obnáší stát se pilotem. Cest je mnoho. Především musíte chtít sám! Můžete se stát členem nějakého aeroklubu, kterých jsou v Čechách desítky. Tam si za pár tisíc můžete nalétat větroně, nebo v rámci celého výcviku absolvovat rovnou ultralight. To vám studium o pár desítek tisíc prodraží, ale podíváte se nahoru. Budete sedět za kniplem a můžete si létat pro zábavu. Několik mých kamarádů buď má na větroně, nebo si současně s ním dělají na ultralight. Zážitek je to prý velký, pokud jde o zájmový koníček a nespolyká vám to tolik času.
Dále se můžete rozhodnout jít výš a udělat si výcvik s označením PPL(A). Což je soukromý pilot letounů. Tam už můžete létat s většími letadly, ale nemůžete se tím živit. Může to být opět jenom zájmová činnost, která vás ale bude stát 80 hodin teoretické přípravy, 45 hodin praktického létání většinou na strojích Cessna a to nejdůležitější - pár set tisíc!
Co ale musíte absolvovat před každým výcvikem jsou zdravotní testy. Nahoru přeci nemůžete pustit někoho, kdo špatně slyší, vidí, nebo má jiné potíže. K tomuto účelu jsou sestavené speciální testy a zdravotní prohlídky, kterými musí každý zájemce projít. Jejich nároky samozřejmě stoupají s druhem pilotní licence. Pokud se tím chce někdo živit, musí získat nejnáročnější zdravotní způsobilost 1. třídy. K soukromému létání vám stačí pouze dvojka. Rozdíl je jak v ceně, tak v průběhu. Náročné psychotesty a psychiatrická vyšetření nejlépe odhalí, zda-li máte na to, stát se pilotem, zodpovídat za celou posádku, cestující a letadlo. K tomu musíte samozřejmě připočíst i vyšetření všeho, na co si jen vzpomenete. Oči, uši, chrup, krev, moč, EKG, EEG, neurologie, chirurgie a mnoho dalšího. Když si to dáte dohromady je celkem logické, že vyšetření takového rozsahu zabere několik dní a dá se i napsat, že snad jakákoliv příprava na něj by byla zbytečná.
Kdokoliv si tedy myslí, že stát se pilotem je jen tak, velmi se plete. Pokud by jste totiž chtěli pokračovat, bude vás čekat několik let tvrdé práce, náletu hodin, studia teorie, letecké angličtiny a mnoho dalšího včetně nemalé částky peněžní. Taková zkrácená vysoká škola s mnohem vyššími nároky. Výměnou vám však za to bude netradiční, zajímavé a zodpovědné zaměstnání, platové ohodnocení, které vám vaši investici za krátkou dobu vrátí a hlavně pocit, že jste zvládli něco o čem si většina lidí může jenom snít! Dnes už existuje málo způsobů jak rychle zbohatnout a práce pilota mezi ně nepatří(soudím), protože je vykoupena časem a stálými nároky na vaši osobu. Proto to znamená, že tuhle činnost je třeba chápat spíše jako poslání a ne práci. Budoucnost světa jde stále dopředu a cestování vzduchem se bude vyvíjet. Kdoví co nám příští desetiletí tam nahoře připraví :-).